• 2023.06.05.

A hővisszanyerős szellőztetés alkalmazási területei

A hővisszanyerős szellőztetés alkalmazási területei

A hővisszanyerős szellőztetés alkalmazási területei 1024 762 Aqua - Nivo Kft.

Az épületek, csarnokok és gyárak üzemeltetése számos próbatétel elé állítja az ipari szférát. Az ilyen létesítményeknek rengeteg kihívással kell szembenézniük, beleértve az energiahatékonyságot, a környezetbarát működést, illetve a munkavállalók igényeinek figyelembevételét. A modern ipari légtechnika, azon belül is a hővisszanyerős szellőztetés segíthet a leggyakrabban felmerülő problémák megoldásában.

A gépi légcserélő rendszer alkalmazása…

  • Ipari csarnokokban

Az ipari csarnokokban a gépi szellőztető rendszer nagyon hasznos, mivel hozzájárulhat a fűtési és hűtési költségek csökkentéséhez. Egy hővisszanyerős szellőztetés segítségével a belső, már felfűtött levegő hőenergiáját átadjuk a befújt levegőnek, ami mérsékeli a belső tér fűtési igényét. Nyáron ez fordítva igaz, így egész évben hozzájárul a csarnokok energiatakarékosabb üzemeltetéséhez.

Ezen kívül a központi szellőztető a levegő minőségét is javíthatja. Különféle érzékelőkkel ellátott, helyiségenként vezérelt hővisszanyerős rendszerrel az adott tér levegőminőségének figyelembevételével történik a légcsere. Ez csökkenti a penészgombák, spórák és allergiás reakciók előfordulását.

Egy jól kiépített szellőztető rendszerrel a hajnali hűvös levegővel történő átszellőztetés 3-4°C-al lejjebb viheti a belső hőmérsékletet klímaberendezés használata nélkül. Mindezek miatt a gépi szellőztetés az ipari szférában jelentős energiamegtakarítást és javuló levegőminőséget eredményezhet.

  • Kereskedelmi épületekben

Kiváló példa a kereskedelmi épületekben történő alkalmazásra a bevásárlóközpontok esete. Az ilyen helyeken a tömeges forgalom miatt nagyon fontos a megfelelő levegőminőség, hogy a vásárlók kényelmesen érezzék magukat és rendszeresen visszatérjenek.

A bejáratoknál elhelyezett szűrőkkel a szmog és a por eltávolítható a levegőből. A belső térben található hővisszanyerős rendszerekkel a fűtési és hűtési igényeket is optimálisan el lehet látni. Ezen kívül a légcserélő rendszer a párás levegő és a penészgomba előfordulását is megakadályozhatja. Ez különösen fontos a bevásárlóközpontokban, ahol a nedvesség könnyen felgyülemlik.

  • Egyéb ipari létesítményekben

A termékek vagy munkadarabok tisztítása nem kapcsolódik közvetlenül a termeléshez. Ennek ellenére több üzemben szükséges emiatt külön területen vagy helyiségben tisztítást, gőzölést végezni (pl. fém alkatrészek forgácsolás, marás utáni megtisztítása a hűtési emulziótól).

Egy ilyen gyárban a folyamatos termelés miatt a belső levegő páratartalma igen magas lehet. Ez nemcsak a dolgozók kényelmét, de az anyagok és a gépek élettartamát is negatívan befolyásolhatja. A gépi szellőztetés alkalmazásával a belső levegő páratartalmát a megfelelő szinten tarthatjuk, ami javítja a munkahelyi környezetet és meghosszabbítja az anyagok és gépek élettartamát. 

A hővisszanyerős technológiának köszönhetően a gépi szellőztetés tovább csökkenti a fűtési költségeket. A belső, már felfűtött levegő hőenergiáját átadja a befújt levegőnek, ezzel mérsékelve a belső tér fűtési igényét.

A hővisszanyerős szellőztetés létjogosultsága – jogszabályi háttér

Az olyan jogszabályok, mint például az Európa Parlament és Tanács által kitűzött Épületenergetikai Direktíva előírják az épületek energiatakarékosságának növelését. Ez az (egyik) oka annak, amiért egyre fontosabbá válik a gépi szellőztetés az ipari létesítményekben. A jövőben további fejlesztésekre és innovációkra van szükség, hogy még hatékonyabban tudjunk energiát megtakarítani, és javítani a levegő minőségét.

Az Európa Parlament és Tanács által kitűzött Épületenergetikai Direktíva célja, hogy jelentősen csökkentse az épületek energiafogyasztását – ez az ipari csarnokokra is ugyanúgy vonatkozik. A következő szempontok szerint értékelik az épületeket: 

  • épülethatároló szerkezet, 
  • fűtési és HMV rendszer, 
  • légtechnikai rendszer, 
  • mesterséges világítás és szolárrendszerek, 
  • természetes szellőzés, belső légállapot és CO2-kibocsátás.

Magyarországon jelenleg nincs kötelező előírás a gépi szellőztetés telepítésére az ipari csarnokokban. Ugyanakkor a fenntartható fejlődés és az energiatakarékosság biztosítása érdekében érdemes gondoskodni a megfelelő szellőzésről. Az ilyen jellegű fejlesztések jelentősen hozzájárulhatnak a csarnokok energiatakarékosabb üzemeltetéséhez, valamint optimalizálják a belső levegő minőségét, ami a dolgozók egészségét is javíthatja.

Összefoglalva, az ipari szférában a hővisszanyerős szellőztetés rendkívül fontos szerepet tölt be az energiatakarékosság és a jó levegőminőség garantálása érdekében. A modern szellőztető rendszerek alkalmazása lefaraghat a fűtési költségekből, valamint javíthatja a belső levegő minőségét. Ez pedig lényeges az egészséges munkahelyi környezet biztosítása szempontjából.